APC Smart-UPS C 3000VA LCD 230V (SMC3000I)
APC Brand Kenya
Availability:
In Stock
Key Features
  • Includes: CD with software, Documentation CD, USB cable
  • Output power capacity: 2.1kWatts / 3.0kVA
  • Output Connections:  (8) IEC 320 C13 (Battery Backup),(1) IEC 320 C19 (Battery Backup)
  • Nominal Output Voltag:  230V
  • Nominal Input Voltage:  230V
  • Input Connections:  IEC-320 C20
Click to See Manufacturer Specifications here
Payment Options
Secure Payment Options
NB: Prices are subject to change without notice
Check Availability
APC Smart-UPS C 3000VA LCD 230V (SMC3000I) Features
Nominal Output Voltag:   230V
Nominal Input Voltage:  230V
APC Smart-UPS C 3000VA LCD 230V
  • Cold-start capable
    Provides temporary battery power when the utility power is out.
  • Green mode
  • High online efficiency
    Reduces utility costs, generates less heat.
  • LCD Status Display
  • Pure sine wave output on battery
  • Temperature-compensated battery charging
    Prolongs battery life by regulating the charge voltage according to battery temperature.
Smart-UPS Features & Benefits
Manageability
LED status indicators
Quickly understand unit and power status with visual indicators.
USB connectivity
Provides management of the UPS via a USB port (not available on all models).
Serial connectivity
Provides management of the UPS via a serial port.
Network manageable
Audible alarms
Disconnected battery notification
Warns when a battery is not available to provide backup power.
Availability
Intelligent battery management
Maximizes battery performance, life, and reliability through intelligent, precision charging.
Power conditioning
Protects connected loads from surges, spikes, lightning, and other power disturbances.
Automatic restart of loads after UPS shutdown
Automatically starts up the connected equipment upon the return of utility power.
Automatic self-test
Periodic battery self-test ensures early detection of a battery that needs to be replaced.
Boost and Trim Automatic Voltage Regulation (AVR)
Adaptability
Adjustable voltage sensitivity
Adjustable voltage-transfer points
Serviceability
Battery failure notification
Provides early-warning fault analysis on batteries enabling timely preventive maintenance
Resettable circuit breakers
Enables a quick recovery from overload events.
Predictive failure notification.
Provides early-warning fault analysis ensuring proactive component replacement.
Hot-swappable batteries
Ensures clean, uninterrupted power to protected equipment while batteries are being replaced
User-replaceable batteries
Marketing Features
Avoids costly power problems by keeping your IT equipment and data safe and available
Smarter productivity  with ability to tailor to your specific application needs
Save time with easy and convenient remote accessibility
Peace of mind that comes with full equipment compatibility and reliability of a leader
Safety
Safety-agency approved
Brand
Technical Specifications
Output
Max Configurable Power (Watts)                2.1kWatts / 3.0kVA
Output Voltage Distortion                             Less than 5% at full load
Output Frequency (sync to mains)               50 Hz
Topology                                                          Line Interactive
Waveform type                                               Sine wave
Input
Input frequency                                               47 – 63 Hz
Input voltage range for main operations      180 – 287V
Input voltage adjustable range for mains operation              170 – 300V
Other Input Voltages                      220, 240
Batteries & Runtime
Typical recharge time           3hour(s)
Replacement Battery            APCRBC150
Expected Battery Life (years)          3 – 5
RBC Quantity                   1
Battery Charge Power (Watts)             183Watts
Battery Volt-Amp-Hour Capacity       552
Communications & Management
Interface Port(s)            USB
Control panel                 Multi-function LCD status and control console
Audible Alarm          Alarm when on battery : distinctive low battery alarm : configurable delays
Surge Protection and Filtering
Surge energy rating         300Joules
Physical
Maximum Height               435MM, 43.5CM
Maximum Width               197MM, 19.7CM
Maximum Depth                544MM, 54.4CM
Net Weight                          43.0KG
Shipping weight                 51.0KG
Shipping Height                 762MM, 76.2CM
Shipping Width                  381MM, 38.1CM
Shipping Depth                   699MM, 69.9CM
Color                                     Black
Units per Pallet                    24.0
Environmental
Operating Temperature               0 – 40 °C
Operating Relative Humidity      0 – 95 %
Operating Elevation                     0-3000meters
Storage Temperature                   -15 – 45 °C
Storage Relative Humidity          0 – 95 %
Storage Elevation                    0-15000meters
Audible noise at 1 meter from surface of unit                 45.0dBA
Online thermal dissipation                   135.0BTU/hr
Based on 0 reviews
0.0 overall
0
Be the first to review “APC Smart-UPS C 3000VA LCD 230V (SMC3000I)”